5X5: ‘Zafer muhteşem olacak’ diyen şarkılar

Share

Bu ülkede neyi tutsak elimizde kalıyor. Teknolojiden tutun da pirince kadar her şeyi ithal eden bir ülkede herkes isyan bayrağını çekmiş vaziyette. Para yok, euro, dolar aldı başını gitti. Ülkedeki bilinçsiz kesim ise ‘dolar ile mi maaş alıyoruz, bize ne’ deyip deve kuşu misali kafasını toprağın altına gömüyor.

Küçük çocuklar kaçırılıyor, öldürülüyor; kediler, timsahlar tecavüze uğruyor, köpeklerin patileri kesilip ölüme terk ediliyor. Kadınlar alenen aşağılanıp sokaklarda tekme tokat dövülüyor. Ama kimse hiçbir şey yapmıyor. Ne var olan yasalar yeterli ne de bunlara yenileri ekleniyor.

Hiçbir şey ‘istikrar’ kadar delice savunulmuyor.

Seçime geri sayım başlamışken soruyoruz: Hangi istikrardan bahsediyorsunuz?

Millet 10 milyon doları bankadan bankaya aktarırken biz sıradan insanlar ancak 10 yıl kredi ile iki oda bir salon ev alabiliyoruz. Ki güvenliğimizin olmadığı bu ülkede her gün daha bir şansa yaşıyor ve 10 yılın sonunda hayatta kalabilecek beceriye sahipsek evimiz olabiliyor.

Biz artık kek, çay, iş vaatlerinden sıkıldık, biz artık muhteşem bir zafere susadık.

Serinletici 5’te 5 kategorisinde bu hafta bize zaferin muhteşemliğini haykıran şarkılar yer alıyor. Umudumuz 24 Haziran’da bu şarkıları haykırmak, delice mutlu olmak ve zafer sevinciyle ağlamak…

5- Sarı saçlım, mavi gözlüm


4- Atam

3- Memleketim

2- Zafer muhteşem olacak

1- İzmir Marşı

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...