Alonso: F1’de WEC’e kıyasla daha fazla amatör var!

Share

Williams’tan Lance Stroll ile temas yaşayan Alonso, ilk turda yarışa veda etmek zorunda kalmıştı. Bu kaza sonucu Stroll, pitten geçme cezası aldı.

Alonso, “Hayal kırıklığı yaşıyorum ancak artık bir şeyi değiştiremeyiz. Kayıp bir yarış daha oldu. Orta grupta mücadele ederken, onların seviyesini görmek gerçekten tuhaf oluyor.”

“Belki bir gün büyük bir kaza yaparlarsa, FIA bir şey yapar. O zamana kadar amatörlerin, 60 yaş üstü adamların olduğu ve hiçbir şeyin olmadığı 34 araca karşı yarıştığımız diğer kategorilerde eğlenmeye çalışacağız. Burada, kiralık go-kartlarda olduğu gibi araçlarda tampon olması gerekiyor. Böylece birbirimize çarpabiliriz.”

“Federasyon bu şekilde izin vermeye devam ederse, büyük bir boşluk oluşturacak. Bazen hata yaparsınız ya da startta risk alırsınız. Fren noktasını kaçırarak hata yapabilirsiniz. Spa’da yarışa başladığımızda, bir anda birileri bowling oynamaya başlamıştı. Burada yine aynısı oldu. Birileri bowling oynadı ve biz şanssız olduğumuz için yarış dışı kaldık.”

“Vettel ve Verstappen’in Japonya’daki kazalarını gördük. Araçlar havaya uçmasına rağmen her ikisi de yarışı tamamlayabildi. Biz ise her kazaya karıştığımızda, aracımız yok oluyor. Şanssız bir durum.”

“Üzgün değilim, hayal kırıklığı yaşıyorum çünkü 9 gün önce Amerika’ya yarış yapmak için geldim ve yarışta sadece 600 metre gidebildim. Ardından yarış dışı bıraktılar. Durum böyle ancak FIA’nın tüm bunlara izin veriyor olması daha büyük problem. Diğer serilerde, teorik olarak amatörlerle yarışıyorum. Ancak orada asla sorun yaşamadım. Burada, diğer serilere göre daha fazla amatör var.”

“Kimse kimseye kasıtlı olarak vurmuyor ancak insanların içerisindeki tutku ve iyimserlik nedeniyle ilk turda tuhaf yerlerde oluyoruz. Son dönemde yanlış zamanda yanlış yerde olduk ve şanssız durumların içerisinde kaldık.”

“Açıkçası pilotlar eskiye göre daha agresif değiller. Sadece seviye daha düşük. WEC’de yarışıyorum ve onlar çok agresifler. Orada 3 farklı kategori var ve GT-AM’deki bazı sürücüler çok amatör ancak onlar bile birbirlerine çarpmıyorlar. Oradaki zihniyet farklı.” dedi.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Erbak.net'te F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...