Barbie filminin hasılatı 1 milyar doları geçti!

Share

Barbie filmi, gösterime girdiği 17. gününde 1 milyar doların üzerinde gişe hasılatı elde ederek büyük bir başarı yakaladı.

Warner Bros’un açıklamasına göre, dünya genelinde 1,03 milyar dolarlık bilet satışı gerçekleşti.

Filmin yönetmeni Greta Gerwig, bu gişe hasılatı ile sinema tarihinde en yüksek gişe hasılatına ulaşan kadın yönetmen olarak tarihe geçti.

Margot Robbie’nin Barbie ve Ryan Gosling’in Ken karakterini canlandırdığı film, Amerika Birleşik Devletleri’nde 459 milyon dolar ve uluslararası alanda 572 milyon dolar hasılat elde etti.

Box Office Türkiye’nin verilerine göre film, Türkiye’de şu ana kadar 101,6 milyon TL gelir elde etti.

Bu başarı, Greta Gerwig’in tek başına yönettiği filmleri içeriyor. Jennifer Lee’nin ortak yönetmeni olduğu “Frozen” (1,3 milyar dolar) ve “Frozen 2” (1,45 milyar dolar) ile Anna Boden’in ortak yönetmeni olduğu “Captain Marvel” (1,1 milyar dolar) adlı üç film, Barbie’nin önünde yer alıyor.

Barbie filmi, başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling’in paylaştığı bir hikayeyi anlatıyor ve oyuncak bebek Barbie ile Ken’in gerçek dünyada kimliklerini keşfetmelerini konu alıyor.

Warner Bros, filmin adını Barbie ve “billion” kelimesinin birleşimi olan “Barbillion” olarak tanımlıyor.

Pandeminin başlamasından bu yana milyar dolarlık gişe hasılatına ulaşan filmler sınırlı sayıda. Bu listeye bu yıl yayınlanan “Super Mario Brothers Movie”, “Spider-Man: No Way Home”, “Top Gun: Maverick”, “Jurassic World Dominion” ve “Avatar” devam filmi dahil.

İzleyiciler, Barbie filmi ile aynı dönemde gösterime giren ve Christopher Nolan’ın yönettiği “Oppenheimer” filmi arasında kıyaslamalar yapıyor. “Oppenheimer”, ilk atom bombasının geliştirilme sürecini konu alıyor.

İngiltere merkezli sinema zinciri Vue’ya göre, bu iki film nedeniyle şirket son dört yılın en yoğun hafta sonunu yaşadı.

Mattel şirketi, Barbie oyuncağının sahibi olarak, Barbie dışında Barney, Hot Wheels ve Polly Pocket gibi popüler oyuncak markaları için de Hollywood filmleri çekeceğini duyurdu.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Erbak.net için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...