Chevrolet klasik otomobilleri elektrikliye çevirecek!

Share

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, elektrikli araçlar da oldukça popüler hale gelmeye başladı. Özellikle fitili ateşleyen Tesla, şu anda pazarın lideri konumunda. Avrupa’da da birçok ülke, önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli araçlara geçmeyi planlıyor. Ancak birçok tüketici, elektrikli araç modellerinin azlığından dolayı bu araçları tercih etmeyebiliyor. Chevrolet ise elektrikli motor kiti ile birlikte bu derdi ortadan kaldırmayı planlıyor.

Chevrolet elektrikli motor kiti ile gazlı araçları dönüştürecek

Dünyadaki araçların sayısı arttığı için, karbon salınımı da doğal olarak artmaya başladı. Ancak elektrikli araçlar ile birlikte daha yeşil ve çevreci bir Dünya oluşturmak mümkün. Bu yüzden birçok Avrupa ülkesi, önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli araçlara geçmeyi planlıyor. Chevrolet ise bu adamı kolaylaştıracak. Amerikalı şirket, yeni geliştirdiği elektrikli motor kiti ile klasik araçları elektrikli yapabiliyor.

Chevrolet 1977 K5 Blazer

Projenin ilk üyesi ise 1977 model K5 Blazer oldu. Chevrolet, Blazer’ın dönüşümünde kullanılan elektrikli motor kiti için gerekli parçaların yüzde 90’ını Bolt EV modelinden karşıladı. Böylece, dönüşüm için çok fazla masraf yapmaya da gerek kalmadı. 1977 model Chevrolet K5 Blazer sorunsuz bir şekilde çalışırken, firma bu kitleri 2021 yılının ikinci yarısından itibaren satmaya karar verdi.

1977 model Chevrolet K5 Blazer için dahil edilmesi gereken ekstra parçalar ise elektrikli hidrolik direksiyon sistemi, orijinal göstergelere hız hakkında bilgi göndermek için bir kontrolör ve frenler için elektrikli vakum güçlendirici oldu. Eğer piyasadaki mevcut elektrikli araçları beğenmiyorsanız, Chevrolet’in geliştirdiği yeni sistem ile birlikte klasik arabaları daha çevreci yapabileceksiniz.

Motor kitlerinin satış fiyatı ise şimdilik bilinmiyor.

https://shiftdelete.net/chevrolet-elektrikli-motor-kiti-ile-gazli-araclari-donusturecek

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...