CHP’de Kılıçdaroğlu dönemi sona erdi: Yeni Genel Başkan Özgür Özel!

Share

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 13 yıllık Kemal Kılıçdaroğlu dönemi sona erdi. Partinin 38. Olağan Kurultayı, “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Bu önemli etkinlikte, 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi, Cumhuriyet’in ve partinin 100. yılında yeni genel başkanlarını belirledi. Yeni CHP Genel Başkanı olarak Özgür Özel seçildi. Özgür Özel, ikinci turda toplamda 812 oy alarak genel başkanlık koltuğuna otururken, Kılıçdaroğlu ise 536 oyda kaldı.

Bu sonuçlar, CHP tarihinde bir dönemin kapanıp, yeni bir dönemin başladığını gösteriyor. Özgür Özel, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından CHP’nin 8. Genel Başkanı olarak göreve başladı.

Seçimlerin ilk turunda Özgür Özel, 682 oy alarak Kılıçdaroğlu’nu geride bırakmış, ancak bu turda sonuç netleşmemişti. İkinci tur için oy kullanma işlemi ise gecenin ilerleyen saatlerine sarktı. Kılıçdaroğlu, oyunu kullanmasının ardından saat 2.30’da oy verme işlemi sona erdi. Sadece 10 dakika sonra Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel’in CHP’nin yeni Genel Başkanı olduğunu açıkladı. Özel, 812 oy alarak bu önemli göreve layık görüldü.

Kılıçdaroğlu, sonuçların açıklanmasının ardından salondan ayrılarak evine gitmekle birlikte, sosyal medya üzerinden veda mesajı yayınladı ve Özgür Özel’i kutladı. Bu değişim, CHP için yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilirken, parti içi demokrasi ve birlik mesajları da öne çıktı. Özgür Özel, yeni görevinde partiyi daha da güçlendirmek ve Türkiye’nin demokratik geleceğine katkıda bulunmak amacıyla çalışmaya başlayacak gibi görünüyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Erbak.net penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...