Coronavirus’te korkutan yeni varyant: Eris

Share

Covid-19 coronavirus salgınında yeni bir endişe kaynağı olarak Eris varyantının yükselişi gündemde. Omicron varyantının alt türü olan Eris varyantı, dünya genelinde 51 ülkede görüldü ve bu durum Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişe verici olarak değerlendirildi.

Bilim insanları, Eris varyantının coronavirus Covid-19’un devam ettiğini ve mutasyonların sürdüğünü gösterdiğini belirtiyor. Hastalığın belirtileri hafif gözükebilir ancak kronik rahatsızlığı olan ve yaşlı kişilerin dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyor. Yaz tatili ve okulların kapalı olması nedeniyle şu an yavaş yayıldığı düşünülse de Eylül ayında ofislere dönüş ve okulların açılmasıyla hastalığın artış gösterebileceği öngörülüyor.

Eris varyantı özellikle turistik bölgelerde yoğun olarak görülüyor ve Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaygınlaşmış durumda. Belirtileri arasında baş ağrısı, halsizlik, boğazda balgam birikmesi, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve birkaç gün süren yüksek ateş bulunuyor.

Bilim insanları, el hijyenine dikkat edilmesi, gerektiğinde maske kullanılması ve belirtiler hafifse evde kalınması öneriyor. Ancak belirtiler 5 gün boyunca geçmiyorsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği vurgulanıyor. Eris varyantının seyri henüz tam olarak anlaşılamasa da, kişisel önlemlere dikkat edilmesi ve hastalık belirtilerinin yakından takip edilmesi önem arz ediyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Erbak.net için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...