Dünya Ay’ı paslandırıyor

Share

Bilim insanları gezegenimizin tek uydusu olan Ay’ın paslandığını ve bundan kısmen Dünya’nın sorumlu olduğunu keşfetti.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun Çandrayaan-1 yörünge aracından gelen verilerin inceleyen bilim insanları araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, ekip Ay’ın paslandığını ve bundan kısmen Dünya’nın sorumlu olduğunu keşfetti.

Söz konusu araştırmaya göre, atmosferi bulunmasa da Ay’da, Dünya’nın manyetik alanı sebebiyle eser miktarda oksijen mevcut.

Başka bir deyişle oksijen, Dünya’nın manyetik alanı üzerinde gezegenden Ay’a seyahat edebiliyor,

Bu durum, Ay’ın Dünya’ya bakan yüzündeki pas olarak da bilinen hematit miktarının diğer yüzüne göre çok daha fazla olmasını açıklıyor.

Ekip adına ülke basınına yapılan açıklamaya göre, Ay’ın gezegenimize daha yakın olduğu dönemlerde daha çok oksijen almış olması da mümkün.

NTV

Ferhan Demir

İçinde her daim kıpırdanan editoryal haykırışı Erbak.net ile hayata geçiren Ferhan Demir tam bir yabancı dizi tutkunu. Kore dizilerinden anime'lere uzanan bu geniş yelpaze Ferhan için kuşkusuz bir başlangıç noktası ama asla bir son nokta değil. Hayatın teknoloji ve kültür sanat ihtiyacını da yazılarına dökmeye kararlı olan Ferhan, Ankara'da özel bir şirkette ömrünü tüketmekle meşgul...

You may also like...