F1 2023 Britanya GP programı

Share

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda heyecan, bu hafta sonu Büyük Britanya’da devam ediyor. Sezonun 11. yarışı, İngiltere’nin Northamptonshire bölgesindeki Silverstone Pisti’nde yapılacak.

Silverstone, F1 tarihinin en eski ve en prestijli pistlerinden biri olarak biliniyor. 5,9 kilometrelik pistte 52 tur atılacak ve yarışın uzunluğu 306,2 kilometre olacak.

Sıralama turları yarın TSİ 17.00’de, yarış ise 9 Temmuz Pazar günü aynı saatte başlayacak. Yarışın favorisi, şampiyona lideri Red Bull sürücüsü Max Verstappen.

F1 2023 Britanya GP öncesi Verstappen, sezonun ilk 10 yarışında 7 kez birinci oldu ve toplamda 229 puan topladı. Takım arkadaşı Sergio Perez de 2 yarış kazandı ve 148 puanla ikinci sırada yer aldı.

Red Bull’un en yakın rakibi Mercedes ise zor bir sezon geçiriyor. Dört kez dünya şampiyonu olan Lewis Hamilton, sadece bir yarış kazanabildi ve 106 puanla dördüncü sırada kaldı.

Pilotlar klasmanında üçüncü sırada ise Aston Martin sürücüsü Fernando Alonso var. İspanyol pilot, 131 puanla dikkat çekiyor. Ferrari sürücüsü Carlos Sainz da 82 puanla beşinci sırada yer alıyor.

Takımlar klasmanında ise Red Bull açık ara lider durumda. Red Bull, 377 puanla zirvede yer alırken, Mercedes 178 puanla ikinci, Aston Martin de 175 puanla üçüncü sırada bulunuyor.

F1 2023 Britanya GP, F1’de sezonun kritik yarışlarından biri olacak. Red Bull, liderliğini korumak için mücadele ederken, Mercedes de Hamilton’ın evinde bir sürpriz yapmaya çalışacak.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Erbak.net'te F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...