F1: Raikkonen, 2021 sonunda emekli oluyor

Share

2007 dünya şampiyonu Kimi Raikkonen, 2021 sezonunun ardından Formula 1’den ayrılacağını ve emekli olacağını duyurdu.

Kimi Raikkonen’in Formula 1 macerası, 2001 yılında Sauber’le başladı ve ikinci yılında, Mika Hakkinen’in yerini alarak McLaren’a geçti.

McLaren’la şampiyonluğa çok yaklaşan Raikkonen, aradığı o şampiyonluğu 2007 yılında Ferrari ile yakaladı. 2009 sezonunun ardından spora iki yıl ara veren Fin pilot, 2012’de Lotus’la spora döndü.

Dönüşünde eski günlerdeki kadar hızlıydı ve 2014’te Ferrari’ye geçerken, 2018 sezonunun ardından İtalyan takımdan ayrılarak Alfa Romeo Sauber’e geçti.

Fin pilot son üç yıldır Alfa Romeo ile yarışıyordu ve genel olarak puan barajına girmek için mücadele ediyordu.

Son haftalarda Raikkonen’in yıl sonunda emekli olacağı yönünde iddialar vardı ve hatta resmi açıklamanın İtalya GP hafta sonunda yapılacağı dahi söylenmişti.

Fakat Raikkonen, İtalya GP’yi beklemedi ve Hollanda GP öncesinde yaptığı açıklama ile sezon sonunda spordan ayrılacağını duyurdu.

Raikkonen açıklamasında şunları yazdı:

Buraya kadar. Bu benim Formula 1’deki son yılım olacak. Bu kararı geçen kış aldım. Elbette alması kolay bir karar değildi ama bu sezon sonunda yeni şeyler yapmanın vakti geldi.

Sezon devam ediyor olsa bile aileme, mücadele ettiğim tüm takımlara, yarış kariyerimde yer alan herkese ve özellikle bunca zamandır beni destekleyen tüm taraftarlarıma teşekkür etmek istiyorum.

Formula 1 benim için sona eriyor olabilir ama hayatta deneyimlemek ve yaparken keyif almak istediğim daha pek çok şey var. Bütün bunlarda görüşmek üzere!

Saygılarımla, Kimi.

Raikkonen’in emekliliğiyle beraber Alfa Romeo’da 2022 için oldukça istenilen bir boşluk açılmış oldu. Bu koltuğa da gelecek yıl George Russell’ın Mercedes’e geçmesi halinde boşa çıkacak olan Valtteri Bottas’ın geçmesi bekleniyor.

Alfa Romeo’da ikinci koltukta bulunan Antonio Giovinazzi’nin de takımdan ayrılacağı ve yerine Nyck de Vries’ın geçeceği iddia edilmişti.

https://tr.motorsport.com/f1/news/resmi-raikkonen-2021-sezonunun-ardindan-emekli-oluyor/6658468/

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Erbak.net'te F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...