F1, yeni sıralama formatını 2023 Macaristan GP’de deneyecek

Share

F1 yönetimi, hafta sonu programını daha ilgi çekici hale getirmek için son yıllarda çeşitli yenilikler deniyor. Bunlardan biri de sprint yarışları, diğeri ise sıralama turlarında farklı lastik hamurlarının zorunlu kullanımı.

Sıralama turlarında format değişikliği yapmak isteyen F1 yönetimi, 2016’da denediği eleme sisteminin başarısız olmasından sonra bu konuda temkinli davranıyor. Şu anki formatın izleyiciler tarafından beğenildiğini bilen yönetim, bu yüzden radikal bir değişiklik yerine küçük bir ayarlama yapmayı tercih ediyor.

Bu ayarlama, üç bölümden oluşan sıralama turlarında her bölümde farklı bir lastik hamurunun kullanılmasını gerektiriyor. Böylece pilotların strateji yapması ve sürpriz sonuçlar çıkması bekleniyor.

Zorunlu olarak kullanılacak hamurlar şöyle:

  • Q1- Sert hamur
  • Q2- Orta hamur
  • Q3- Yumuşak hamur

Bu durum, özellikle ilk bölümde trafiğin yoğun olduğu ve lastik ısıtmakta zorlanan pilotların gerilerde kalabileceği anlamına geliyor.

Bu format ilk olarak Mayıs ayında Emilia-Romagna GP’sinde denenmesi planlanmıştı, ancak yarış bölgedeki sel felaketinden dolayı iptal edilince formatın testi de ertelenmişti.

F1 yönetimi, bu formatı Macaristan’da tekrar denemek istiyor. Macaristan’da sıralama turları çok önemli olduğu için bu formatın nasıl işleyeceği merakla bekleniyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Erbak.net'te F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...