Greta Thunberg mezun oldu: Çevre eylemlerine devam edecek

Share

İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg, bugün lise eğitimini tamamladı ve son “okul grevi”ni yaptı.

2018 yılında başlattığı “okul grevi” hareketiyle dünyanın dört bir yanındaki gençleri iklim değişikliği konusunda harekete geçiren 20 yaşındaki Thunberg, İsveç parlamentosu Riksdag önünde elindeki pankartla son kez protesto etti.

Thunberg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Okulu bitirdiğim için artık okul grevi yapamayacağım. Bu da benim için son okul grevi oluyor” dedi.

Thunberg, okul grevlerine devam etmeyeceğini ancak çevre eylemlerine katılmaya devam edeceğini belirtti. “Her şeyi değiştirmek için herkese ihtiyacımız var. Ben de Cuma günleri protesto etmeye devam edeceğim, teknik olarak ‘okul grevi’ olmasa da” diye yazdı.

Thunberg, okul grevlerinin başladığı günden bu yana çok şeyin değiştiğini ancak daha yapılması gereken çok şey olduğunu vurguladı. “İktidardakiler hala gezegenimizi feda etmeye devam ediyorlar” diyen Thunberg, “Kontrolümüz dışında olan ekolojik ve iklimsel dönüm noktalarına hızla yaklaşıyoruz” uyarısında bulundu.

Thunberg, son okul grevinde mezuniyet kepini takarak poz verdi. Amerikalı şarkıcı ve şair Patti Smith de Thunberg’i desteklemek için protestoya katıldı.

Thunberg’in başlattığı “okul grevi” hareketi kapsamında bugün Almanya’nın Bonn kentinde de Birleşmiş Milletler iklim görüşmeleri önünde gençler eylem yaptı.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Erbak.net için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...