Hafize Gaye Erkan kimdir?

Share

Hafize Gaye Erkan, Türkiye’den ABD’ye uzanan başarılı bir finans kariyerine sahip olan bir ekonomist ve mühendistir. 1982 yılında İstanbul’da doğan Erkan, Boğaziçi Üniversitesi’nden endüstri mühendisliği bölümünü birincilikle bitirdikten sonra Princeton Üniversitesi’nde operasyon araştırmaları ve finansal mühendislik alanında doktora yaptı. Princeton’da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayarak ABD’nin en genç finans profesörü unvanını kazandı.

Erkan, 2005 yılında Goldman Sachs’ta çalışmaya başladı ve burada yaklaşık 9 yıl boyunca finansal kuruluşlar grubu analitik ve stratejiler bölümü başkanı olarak görev yaptı. Bu süreçte büyük ABD bankaları ve sigorta şirketlerine bilanço yönetimi, stres testi, sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık verdi.

2014 yılında First Republic Bank’a geçen Erkan, burada da önemli başarılara imza attı. Bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynayan Erkan, bankanın co-CEO’su, başkanı, yönetim kurulu üyesi, baş yatırım sorumlusu, baş depozito sorumlusu ve co-risk sorumlusu gibi çeşitli üst düzey yöneticilik pozisyonlarında bulundu.

Erkan ayrıca Tiffany & Co. ve Marsh McLennan gibi Fortune 500 şirketlerinin yönetim kurullarında da yer aldı. Princeton Üniversitesi operasyon araştırmaları ve finansal mühendislik bölümü danışma konseyinde de görev yapan Erkan, STEM eğitimi, mentorluk ve mesleki gelişim aracılığıyla dezavantajlı geçmişe sahip genç kadınları destekleyen bir programın da kurucusudur.

Erkan, Crain’s’in bankacılık ve finans sektöründe önemli kadınlar listesine, American Banker’ın izlenmesi gereken kadınlar listesine, San Francisco Business Times’ın 40 yaş altı 40 listesine ve Crain New York Business’ın 40 yaş altı 40 listesine seçildi. Ayrıca Young Presidents’ Organization, Council on Foreign Relations ve International Women’s Forum üyesidir.

Hafize Gaye Erkan, Türkiye’den çıkıp dünya finans sektöründe adını duyuran ve saygın bir konuma gelen nadir isimlerden biridir.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Erbak.net penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...