Hafize Gaye Erkan, TCMB’nin başına geçti

Share

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı.

Erkan, bu görevde ilk kadın olma özelliğini taşıyor. Erkan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu ve Princeton Üniversitesi’nde doktora yapmış bir ekonomist, bankacı ve mühendis. ABD’de finans sektöründe çeşitli şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan Erkan, son olarak First Republic Bank’ta başkanlık görevini yürütüyordu.

Erkan’ın TCMB Başkanlığı’na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı. Erkan’ın adının, Resmi Gazete’de atama kararı yayımlanmasından bir gün önce Wikipedia’da “Merkez Bankası Başkanı” olarak yazılması dikkati çekti.

Erkan’ın yerine getirilen görevi devraldığı Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanlığı’na atandı. Kavcıoğlu’nun atama kararı da Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Ekonomi, finans, siyaset ve akademi dünyasında merakla beklenen atama, ekonomik istikrar ve güven ortamının sağlanması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...