Instagram izinsiz veri toplamakla suçlanıyor

Share

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından Instagram büyük bir suçlama ile karşı karşıya. İddialarda Instagram’ın kullanıcıların biyometrik verilerini izinsiz bir şekilde topladığı belirtiliyor. Kaliforniya’da açılan davada 100 milyondan fazla kullanıcıya ait verinin toplandığı belirtiliyor.

Instagram izinsiz veri toplama ile gündemde

Instagram, kullanıcılarını 2020 yılının başında biyometrik veri toplama konusunda uyarmıştı, ancak davaya göre veri toplama durumu; 2020’den önce başladı. Davanın sonucuna göre, şirket her ihlal için kişi başına bin dolara kadar ödeme yapabilir. Bu ödeme şirketin verileri “dikkatsizce ya da kasıtlı olarak” ihlali söz konusu olduğunda ise 5 bin dolara kadar çıkabilir. Facebook konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

instagram izinsiz veri

Eğer veri ihlali, kasıtlı bir şekilde yapıldıysa ve mahkemede bu durum ortaya çıkarsa, Instagram kullanıcılarının güveni sarsılabilir. Böyle bir senaryo sonucunda şirketin nasıl bir politika izleyeceği bilinmiyor.

https://shiftdelete.net/instagram-izinsiz-veri-toplama-ile-gundemde

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Erbak.net'te F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...