iOS 17 tanıtıldı, işte yenilikler!

Share

Apple, WWDC 2023 etkinliğinde iOS 17’yi resmen duyurdu. iOS 17, iPhone kullanıcılarına birçok yeni ve gelişmiş özellik sunuyor. İşte iOS 17’nin en dikkat çeken özellikleri:

– StandBy: Bu özellik sayesinde iPhone’unuzu baş ucu saati olarak kullanabilirsiniz. StandBy modunda iPhone’unuz ekranı kısar, saat ve alarm bilgilerini gösterir ve sadece sesli komutlarla çalışır.

– NameDrop: Bu özellik, iPhone’lar arası kişi bilgilerini paylaşmayı kolaylaştırıyor. NameDrop ile iPhone’unuzu veya Apple Watch’unuzu başka bir Apple cihazına yaklaştırarak kişi kartınızı gönderebilirsiniz.

iOS 17 NameDrop özelliği

– Journal: Bu özellik, yeni bir günlük tutma uygulaması sunuyor. Journal ile günlüğünüze fotoğraf, ses, video, konum gibi içerikler ekleyebilir, hatırlatıcılar oluşturabilir ve günlüğünüzü şifreleyebilirsiniz.

– Mesajlar: Mesajlar uygulaması da iOS 17 ile yenilendi. Mesajlar’da artık sticker gönderebilir, check-in yapabilir, canlı stickerlar kullanabilir ve sesli mesajları yazıya dönüştürebilirsiniz.

– FaceTime: FaceTime uygulaması da iOS 17 ile gelişti. FaceTime’da artık mesaj ekleme, grup aramalarında portre modu, arka plan sesini azaltma gibi özellikler var.

– Fotoğraflar: Fotoğraflar uygulaması da iOS 17 ile daha akıllı hale geldi. Fotoğraflar’da artık evcil hayvan albümleri oluşturabilir, fotoğrafları düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

– Bul: Bul uygulaması da iOS 17 ile daha işlevsel oldu. Bul’da artık öğe paylaşımı yapabilir, kaybolan cihazlarınızı bulabilir ve aile üyelerinizin konumlarını takip edebilirsiniz.

iOS 17 özellikleri

– Siri: Siri de iOS 17 ile daha akıcı ve doğal konuşuyor. Siri’yi artık “Hey Siri” demeden sadece “Siri” diyerek çağırabilirsiniz. Siri ayrıca daha fazla dilde ve çevrimdışı olarak da çalışabiliyor.

– Haritalar: Haritalar uygulaması da iOS 17 ile daha detaylı ve kullanışlı oldu. Haritalar’da artık çevrimdışı haritalar indirebilir, trafik durumunu görebilir ve navigasyon yapabilirsiniz.

iOS 17 tanıtıldı iPhone'lara gelen yenilikler

– Kilit Ekranı: Kilit ekranı da iOS 17 ile daha kişiselleştirilebilir oldu. Kilit ekranında artık yeni kişi görünümü seçebilir, bildirimleri gruplayabilir ve karanlık modu ayarlayabilirsiniz.

iOS 17, iPhone için heyecan verici bir güncelleme. iOS 17’nin beta sürümü şu anda geliştiriciler için indirilebilir durumda. iOS 17’nin final sürümü ise sonbaharda yayınlanacak.

Emre Kalkan

Erbak.net teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

You may also like...