iPhone X ve iPhone 8 modelleri iOS 17 güncellemesini alamayacak

Share

Apple, WWDC 2023 etkinliğinde iOS 17 işletim sisteminin özelliklerini tanıttı. Yeni işletim sistemi, bu sonbaharda kullanıma sunulacak. Ancak iOS 17 güncellemesini alacak iPhone modelleri de belli oldu. Maalesef iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus kullananlar için kötü haber var. Bu cihazlar, iOS 17 güncellemesini alamayacak.

iOS 17 güncellemesi, birçok yeni ve geliştirilmiş özellik sunuyor. Bunlar arasında yeni tasarım odaklı kişi kartları, şarj olurken hızlı bilgi için StandBy ekranı, eve güvenli bir şekilde vardığınızı birine bildirmek için Check In özelliği, FaceTime’da AR efektleriyle jest tabanlı tepkiler ve daha fazlası var.

Ancak bu özelliklerden yararlanabilmek için iPhone’unuzun A12 Bionic veya sonraki nesil bir çipe sahip olması gerekiyor. Yani iPhone XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 13, 13 Mini, 13 Pro, 13 Pro Max, SE (ikinci nesil ve sonrası) ve 14 (Plus dahil) modelleri iOS 17 güncellemesini alabilecek.

Apple’ın Face ID çağını başlatan telefonu olan iPhone X’e iOS 17 gelmeyecek. Bu cihazın yanı sıra iPhone X ile birlikte tanıtılan iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerine de iOS 17 güncellemesi gelmeyecek. Bu da iPhone XS ve sonrasındaki cihazları iOS 17 için uygun olacak en eski cihazlar yapıyor.

iOS desteği kesilen cihazların kullanıcıları için artık yeni bir iPhone almanın zamanı gelmiş olabilir. Ancak Apple’ın Türkiye fiyatlarındaki artışlar göz önüne alındığında bu pek de kolay bir seçenek değil. En pahalı iPhone modelinin fiyatı neredeyse 70 bin TL’ye yaklaştı. Bu durumda eski cihazlara sahip olan kullanıcıların alternatif işletim sistemlerine yönelmesi de mümkün.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Erbak.net'te F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...