Kripto paralara ilgi düşüyor

Share

Kripto para birimleri, son yıllarda büyük bir ilgi gördü. Özellikle 2021 yılında kripto para piyasası rekor seviyelere ulaştı. Ancak bu ilgi, son aylarda azalmaya başladı.

Google Trends verilerine göre “crypto” (kripto) kelimesinin arama hacmi 100 üzerinden 17 puana gerileyerek Aralık 2020’den beri en düşük seviyeye indi. Bu durumun nedenleri arasında kripto para sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler sayılabilir. Örneğin, LUNA’nın batışı, FTX’in kapanması, düzenleyici baskılar, eski kripto borsalarının iflas bildirisi, kripto dostu bankalarda yaşanan problemler ve siber saldırılar. Ayrıca Bitcoin’in fiyatının 10 haftadır 28.000 dolar civarında sabit kalması ve kurumsal yatırımcıların ilgisinin azalması da kriptoya olan ilginin düşmesine katkıda bulunmuştur.

Kripto para birimleri, geleceğin parası olarak görülüyor. Ancak bu alanda henüz çok fazla belirsizlik ve risk var. Kripto para birimlerinin daha yaygın ve güvenli hale gelmesi için teknolojik gelişmelerin yanı sıra yasal ve düzenleyici çerçevenin de oluşturulması gerekiyor.

Kripto para birimlerine olan ilginin yeniden artması için bu sorunların çözülmesi ve sektörün daha istikrarlı hale gelmesi şart.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...