Microsoft, TikTok’u satın alıyor!

Share

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan TikTok, ABD içerisinde gündem olmaya devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok yasağı ardından Microsoft platformu satın almak için harekete geçti. ABD Başkanı’nın “zorunlu” TikTok satışı büyük ses getirecek.

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un geliştirici firması ByteDance’e TikTok’un ABD ayağını deyim yerindeyse zorla sattırmak istiyor. ABD ayağının da Microsoft tarafından satın alınmak istendiği biliniyor. Bu gelişmelerden sonra ise başkan Trump, TikTok servisini ABD içerisinde direkt olarak yasaklamak istiyor bilgisi yayıldı.

ABD seçimleri öncesinde Trump’ın bu hamlesi tartışılırken, yasaklama için yetkisini kullanacağı ya da başkanlık kararnamesi imzalayacağı değerlendiriliyor. Bu süreçte yapımcı şirket ByteDance, tüm gelişmeleri başa döndürecek bir açıklama yaparak, TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldığını açıkladı.

Türkiye’de de KVKK tarafından soruşturma başlatılan TikTok’u ünlü ABD’li teknoloji devi Microsoft’un, Trump’ın baskısıyla satın alması bekleniyor. Yapımcı şirket, bu hamleyle TikTok’un operasyonunu ABD’li bir şirkete teslim ederek, söz konusu yasakların önüne geçmeyi amaçlıyor.

https://shiftdelete.net/microsoft-tiktok-satisi-icin-anlasmaya-vardi

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...