Project 92: Facebook’un Twitter’a meydan okuyan yeni sosyal medya platformu

Share

Sosyal medya dünyasında son zamanlarda yaşanan en büyük sürprizlerden biri, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması oldu. Bu hamle, Twitter’ın içeriğini ve kullanıcılarını etkilemekle kalmadı, aynı zamanda rakiplerine de yeni fırsatlar sundu. Bunlardan biri de Meta, yani eski adıyla Facebook.

Meta, Instagram markası altında yeni bir sosyal medya platformu geliştiriyor ve bunun Twitter ile doğrudan rekabet edeceği söyleniyor. Platformun kod adı Project 92 ve Meta’nın baş ürün sorumlusu Chris Cox tarafından şirket içi bir toplantıda ilk kez gösterildi.

Project 92, Instagram’ın hesap sistemi üzerine kurulu olacak ve kullanıcıların farklı sosyal medya platformları arasında bağlantı kurmasını sağlayan merkezi olmayan bir protokol olan ActivityPub ile entegre olacak. Böylece, kullanıcılar tek bir uygulama üzerinden hem Instagram hem de Mastodon gibi diğer servislerdeki paylaşımlarını takip edebilecek.

Project 92’nin tasarımı ise oldukça tanıdık geliyor. Zira uygulama, fotoğrafların yerini metinlerin aldığı bir Instagram görünümüne sahip. Kullanıcılar, kendi profillerinde veya başkalarının profillerinde yorum yapabilecek, beğeni veya tepki gösterebilecek ve paylaşımları kaydedebilecek.

Meta’nın Project 92 ile hedeflediği kitle ise yaratıcılar ve kamuoyu figürleri. Cox, bu kişilerin “aklı başında yönetilen, güvenebilecekleri ve dağıtımına güvenebilecekleri bir platforma ilgi duyduklarını” söyledi. Meta, bu platform için DJ Slime gibi ünlülerle görüştüğünü ve Oprah ve Dalai Lama ile de temas halinde olduğunu belirtti.

Project 92’nin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil ancak Meta’nın bu konuda acele ettiği anlaşılıyor. Zira Twitter’ın Elon Musk yönetimindeki değişimleri, kullanıcıların alternatif arayışına girmesine neden olabilir. Öte yandan, Meta’nın da kendi içerik moderasyonu konusunda eleştirilerden kaçamayacağı da bir gerçek.

Olgu Atanay

Olgu Erbak.net'e teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...