Rus Wagner Grubu nedir?

Share

Rus Wagner Grubu, son zamanlarda Rusya’da darbe girişiminde bulunan ve Rus ordusuyla çatışan bir paralı asker örgütüdür. Wagner Grubu, 2014 yılında eski bir Rus istihbarat subayı olan Dmitri Utkin tarafından kurulmuştur. Grup, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostu ve “Putin’in aşçısı” olarak bilinen iş adamı Yevgeni Prigojin’in kontrolü altındadır.

Wagner Grubu, Rusya’nın resmi olarak yer almadığı veya yer almak istemediği çeşitli kriz bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Ukrayna, Suriye, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Mozambik gibi ülkelerde Wagner Grubu’nun savaşçıları bulunmaktadır. Wagner Grubu, bu ülkelerde Rusya’nın çıkarlarını savunmakta ve Rusya ile müttefik olan güçlere destek vermektedir.

Wagner Grubu’nun savaşçı sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı kaynaklara göre 50 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Wagner Grubu’nun savaşçıları, Rus ordusundan veya diğer güvenlik güçlerinden emekli olan veya istifa eden kişilerden oluşmaktadır. Wagner Grubu’nun savaşçılarına ayda ortalama 3 bin ila 5 bin dolar arasında maaş ödenmektedir.

Wagner Grubu’nun faaliyetleri, uluslararası hukuk ve insan hakları açısından birçok sorun yaratmaktadır. Wagner Grubu’nun savaşçıları, sivillere yönelik işkence, tecavüz, soygun ve cinayet gibi savaş suçlarına karıştıkları iddia edilmektedir. Ayrıca Wagner Grubu’nun savaşçıları, neo-Nazi ve aşırı sağcı ideolojilere sahip oldukları için de eleştirilmektedir.

Wagner Grubu’nun resmi bir statüsü olmadığı için, Rusya hükümeti Wagner Grubu’nun faaliyetlerinden sorumlu tutulamamaktadır. Rusya hükümeti, Wagner Grubu’nu tanımamakta ve Wagner Grubu’yla herhangi bir bağlantısı olduğunu reddetmektedir. Ancak Wagner Grubu’nun Rus ordusuyla yakın işbirliği içinde olduğu ve Rus ordusundan silah ve eğitim aldığı bilinmektedir.

Wagner Grubu’nun amacı ve geleceği ise belirsizdir. Wagner Grubu’nun lideri Prigojin’in, Rusya’da darbe girişiminde bulunduğunu ve Rus ordusuna karşı savaştığını açıklaması, hem Rusya hem de dünya için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Wagner Grubu’nun bu girişiminin arkasında ne gibi nedenler yattığı ve nasıl sonuçlanacağı ise merak konusudur.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Erbak.net için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...