Serinletici Sinema Kulübü: Amélie

Share

Bu pazartesi ihtiyacınız olan biraz cesaret mi? O zaman Serinletici Sinema Kulübü sizleri ‘Amelie’nin ışıltılı dünyasına davet ediyor. Küçük dokunuşlarla insanların hayatını değiştiren Amelie, bu kez de sizin hayatınıza biraz ‘cesaret’ katmaya geliyor.

“Hayat Güzel, Değil Mi?”

“Kimsenin fark etmeyeceği detayları görmeyi seviyorum” diyor Amelie ve kendini başkalarının hayatını tamir etmeye adıyor. Anlayacağınız sevimli kahramanımız ‘koruyucu melek’ rolüne gönüllü oluyor. Haksızlığa uğrayanın yanında yer alıyor, hayal kırıklığına uğrayanlara yeni hayaller armağan ediyor, paspasların altına küçük sürprizler saklıyor. Amelie, insanları mutlu ederek mutlu oluyor.

“Zamanın nasıl geçtiğini unutmak için havadan sudan bahsediyoruz.”

Çekingen insanlara biraz cesaret gerekir, biraz da inanç. Mutlu olmak için inancınız ve cesaretiniz varsa, sizin karşınıznda kim durabilir? Hele bir de yanınızda Amelie varsa… Kahramanımız, hayattaki küçük detaylara karşı fazlasıyla hassas. Diğer insanların fark etmediği şeyleri fark etmekte üstüne yok.

Şeytan ayrıntıda gizli derler ya hani; meğer o şeytan değil Amelie imiş. Geçen her dakikada bunu daha iyi anlıyoruz. Küçük hınzırlıklar ve sevimlilikler yaparak adeta ‘şiirsel adalet’i dize getiriyor. Bize ise oturup izlemek kalıyor.

Aslında Biraz Korkak!

Ama gelin görün ki, başkalarının mutsuzluğu üzerine o kadar çok kafa yoran Amelie, aslında kendisinin ne kadar yalnız olduğunu fark edemiyor. Ve tabii korkak olduğunu da…

“Oysaki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız. Çünkü enginarın bile bir kalbi vardır.”

Etrafındaki insanların hayatları ile ilgili stratejiler planlamakla meşgulken günün birinde bu strateji okları kendi hayatına yöneliyor.

Önceleri korkuyor. Ne de olsa ‘hayalciler için ilişkiler zordur’. Onların görevi, hayallerinin güvenli limanından el sallamaktır. Ama bu kez hayaller ve gerçekler sıkı bir rekabete giriyor. ‘Gerçeklerle yüzleşmek’ kolay bir şey olmasa gerek. Ama diğer insanları cesaret oyununun içine çeken Amelie, sonunda mutluluğa bir şans veriyor.

Amelie bizlere kısaca şunu öğretiyor: İhtiyacınız olan tek şey, “Sadece yıldızları görmek istiyorum” diyen bir çocuğun cesareti.

Hadi biraz cesaret!

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...