Serinletici Sinema Kulübü: Ratatouille

Share

Bu hayattaki en büyük maceranın, sevdiğiniz işi tutkuyla yapmak olduğu aklınıza geldi mi hiç? Peki ya imkansızın peşine düşmeyi, yaşam felsefesi haline getirdiniz mi?

Bu sorular yüzünüzde anlamlı bir gülümsemeye dönüşüyorsa, hikayesine tanık olacağınız film tam da size göre! Serinletici Sinema Kulübü’nde bu hafta unutulmaz animasyonlardan biri olan Ratatouille’yi konuk ediyoruz.

ratatouille-5148dd6465d66

Sevimli fare mutfakta!
Remy, hem yemek yapmayı hem de keyfini çıkararak yemeyi seven tatlı bir fareydi. Gurme damak zevki, ona bu hayata ‘sıradan bir fare’ olmaktan çok farklı şeyler vaat ediyordu. Remy’nin hayali aşçı olmaktı. Evet o bir fareydi ve evet insanlar farelerden nefret ederdi. Ve evet evet evet mutfakta farelere yer yoktu! Ama Remy’nin imkansızı istemekten başka çaresi yoktu. Çünkü bu onun tek hayaliydi.

ratatouille,-paris,-eiffel-tower-175439

‘Paris her zaman iyi fikir’ değil mi yoksa?
Remy, lezzetin başkenti Paris’e gidecek ve büyük bir aşçı olacaktı. Bu nedenle, ailesinin isteklerini ve kendisinin bir fare olduğu gerçeğini göz ardı etti. Muhtemelen kader de sevimli Remy’nin çabasını görmezden gelemedi. Hal böyle olunca Remy kendini, yemek pişirme üstadı Auguste Gusteau sayesinde ünlenmiş bir restoranın altında buluverdi. Buraya kadar gelebilmesi bile mucizeydi; fakat hep daha fazlasını istemek Remy’nin karakterindeki en büyük kusurdu.

ratatouille-120-1200-1200-675-675-crop-000000

Gurmelik başa bela…
Paris’teki eşsiz bir restoranın mutfağına girmeyi başaran Remy için hayat bir hayli tehlikeliydi. Sonuçta biz insanların dünyasında bir farenin mutfakta cirit atması demek, ölüm emrinin verilmesi demekti… Remy de hayatını ortaya koymuştu aşçı olabilmek için.

ratatouille_3

‘Efsane ikili’
Remy, mutfağın sakar çalışanı Linguini ile macera dolu bir dünyanın kapılarını aralamıştı. Yemek yapmayı bilmeyen bir insan ve yemek yapmaya bayılan bir fare… Gerçekten de efsane ikili olmuşlardı. Linguini, Remy’nin öncülüğünde yemekleri kendi yapıyormuş gibi gösteriyordu. Remy ise bu sayede aşçılık tutkusunu besliyordu.

maxresdefault (2)

Hadi biraz cesaret!
Bu kadar tezatlığın bir arada olduğu bir hikayenin elbette peri masalı kadar naif olmasını bekleyemezsiniz. Zamanla ortalık fena halde karışmaya ve mutfaktaki her şey alt üst olmaya mahkumdu. Haliyle de ortalığı kim dağıttıysa o toplayacaktı!

Bazen iyi bir şey yapmaya çalışırken kötü şeylere sebep olmaktan kendimizi alamayız. Yine de giriştiğimiz bu maceradan ders alarak ayrılmak, hayattaki en büyük başarıdır. Güzel başarılar için bir parça cesaret gerekir.

Remy’den ilham alın ve hayallerinizi sakın yarı yolda bırakmayın.

İyi seyirler…

rat

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...