Serinletici Sinema Kulübü: The Notebook

Share

Malum Sevgililer Günü’ne az kaldı. Her tarafımız sahte kalpler ve vasat sürprizlerle kuşatılmışken sahici bir şeylere tutunmak istedik. Dolayısıyla Serinletici Sinema Kulübü’nün bu haftaki bölümünü unutulmaz bir aşk hikayesine ayırdık: The Notebook.

Sararmış ‘not defteri’
Özel biri değildi. Sıradan bir yaşam sürmüştü ve şimdi de sıradan yaşlı bir adamdı Duke. Yaşlı bakımevinde kalan hoş bir hanımefendiye kitap okumak için gönüllü olmuştu. Sararmış not defterinin sayfaları arasında gezinen bir aşk hikayesiydi bu. Yaşlı bir adam olan Duke tarafından okunan ve okundukça insanı geçmişteki anıların girdabına doğru sürükleyen efsanevi bir hikaye. Başrollerinde Noah ve Allie’nin yer aldığı hikaye…

the notebook lon and allie ile ilgili görsel sonucu

Her şeyi yapabilirlerdi…
Hikayedeki ana karakterlerden biri güzel bir genç kızdı. Allie, ailesiyle birlikte yaz tatilini geçiriyordu. Henüz 17 yaşındaydı ve tek derdi eğlenmekti. Gençti, güzeldi, zengindi; her şeyi yapabileceğini düşünecek kadar naifti. Aslında her şeyi yapabilirdi de; yalnızca kendinden çok daha alt sınıfa mensup olan Noah’a aşık olmak dışında. Yakışıklı, asi ve her şeyi yapabileceğine inanan genç bir delikanlıydı Noah. Bu hikayenin romantik kahramanı…

the notebook ile ilgili görsel sonucu

Ahşap yığın.
Noah ve Allie hiç anlamadan derin bir bağ ile birbirlerine tutulmuşlardı. Hatta Noah, Allie’ye hayallerini süsleyen o eski püskü evi bile göstermişti. Bir gün bu evi satın alacak, onaracak ve içinde yaşayacaktı. Mutlu hayallerin gerçeğe dönüştüğü bir yuva olacaktı bu ahşap yığın. Noah tuğla tuğla örecekti bu evi en baştan.

the notebook wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Adım adım…
Allie’nin ailesi tarafından son derece uygunsuz ve utanç verici olarak tanımlanan bu birliktelik, Noah’ın askeri birliğe katılmasıyla beklenen sona doğru adım adım ilerlemeye başlamıştı. Saklanan birkaç mektup birkaç alengirli yalanla süslenmişti. Noah, Allie’nin neden ona yazmadığını merak ederken Allie ise onun öldüğünü düşünmüştü.

Bir anlık da olsa…
Noah askerde en yakın arkadaşını kaybetmiş ve cephede savaşmaya devam etmişti. Allie ise gönüllü hemşirelik yaptığı sırada tanıdığı Lon Hammond adında yakışıklı bir askere gönlünü kaptırmıştı. Ona çabucak aşık oluvermişti. Hatta bu rüya gibi adamdan gelen evlilik teklifi ile havalara uçmuştu. Bütün kalbiyle evet demişti Lon’a. Fakat evet derken bir anlık da olsa gözünün önüne Noah gelivermişti…

Ä°lgili resim

Aklına bile gelmemişti.
Bu sırada askerliği biten Noah eve geldiğinde rüya evini alabilecek kadar gazi maaşı aldığını öğrenmişti. Sonunda Allie ile kurdukları hayaller gerçek olacaktı. Önce sevdiği kızı bulmalıydı. Allie’yi bulduğunda onun bir başka erkeğin kollarında olacağını aklına bile getirmemişti; ama hayat Noah’a bir kez daha çirkin yüzünü göstermişti. O askerde yaşam savaşı verirken Allie burada hayatından memnun yaşıyordu. O halde o da hayatına Allie olmadan devam edecekti.

Ä°lgili resim

Müzikal şov!
Allie’nin şen kahkahaları gelinlik provasını adeta bir müzikal şova dönüştürmüştü. Rüyalarının erkeğiyle evlenmesine çok az kalmıştı. Taa ki gazetede Noah’ı görene kadar. O andan sonra Allie bugünü ve geleceği unutuverdi. Düşündüğü tek şey 17 yaşında kalbinin nasıl kırıldığıydı. Yıllar geçse de üstünden, kalbinin acısı hiç dinmemişti. Başka bir erkeğe ‘evet’ derken bile…

Ä°lgili resim

365 mektup.
Allie ani bir kararla Noah’ın yanına gitti. Önceleri sakin bir kibarlıkla birbirlerinin halini sordular; sonra ise hesaplaşma anı gelip çattı. Allie 7 yıl boyunca tek bir haber alamadığı adamın kendisine 365 tane mektup yazdığını öğrendiğinde beyninden vurulmuşa döndü. Ve o an eskilere döndü. Birbirlerine aşık oldukları o ana döndü. İkisi birden ‘o an’ ile kuşatılmışlardı.

the notebook ile ilgili görsel sonucu

Vazgeçmiyordu.
Kalpler kırılacak, Allie’nin parmağındaki yüzük eğreti duracaktı. Çünkü onun ait olduğu yer başka bir adamın kalbi ve rüyalarının eviydi. İşte böyle bir hikayeydi Duke tarafından satır satır okunan. Allie’nin yaşlı ve hastalığa meydan okuyan zihni zaman zaman bu hikayedeki rolünü hatırlasa da Noah, yani Duke, ona hikayelerini anlatmaktan asla vazgeçmiyordu.

Aşkları mucizeler yaratmıştı. İhtiyaçları olan son mucize de birbirlerinin ellerini sıkıca tuttuklarında gerçekleşecek olandı. Bu güzel aşkın yazılı olduğu not defteri, uzun yıllar geçse de bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecek.

İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

 

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...