Serinletici Sinema Kulübü: The Truman Show

Share

Bugünün sırf pazartesi olması bile hayatımıza gölge düşürmeye yetiyor, değil mi? Hayatı sorgulamak için yanlış zaman olabilir ama pazartesi bile olsa ‘sonuna kadar gerçek’ bir günü yaşamayı istemez misiniz? Cevabınız ‘evet’ ise doğru yerdesiniz.

Sizleri kusursuz sahtelikte bir yaşamın içinden sıyrılmaya çalışan bir adamın hayat hikayesine davet ediyoruz. Biraz kenara kayarsanız, haftanın filmi ‘The Truman Show’a hayatınızda yer açabilirsiniz.

Serinletici Sinema Kulübü olarak mottomuz: Mükemmeli değil, kendini bul!

thumb-1920-485296

Truman her şeye(!) sahipti.
Truman Burbank, herkesin yüzünde sevimli gülümsemeler ile yaşadığı güzel bir adada yaşıyordu. Adadaki herkes gibi Truman da yaşamından memnundu. Monoton ve sıkıcı bir hayattı belki; ama yetinmeyi biliyordu. Güzel bir ev, iyi bir evlilik, içten komşular, garanti bir iş… Kısacası Truman isteyebileceği her şeye sahipti. Kendi hayatı dışında.

177026

Tuhaf bir karşılaşma.
Truman’ın hayatı rutinlerden ibaretti. Hemen hemen her gün aynı şeyleri yapıyordu. Sanki birileri onun hayatını planlamıştı ve Truman da ona göre yaşıyordu. Yaklaşık 30 yıldır Truman Burbank hayatında hiçbir gariplik hissetmemişti. Taa ki bir gün işe giderken babasını görene kadar… Bu olay sıradan bir karşılaşma olabilirdi; şayet Truman’ın babası ölmüş olmasaydı.

01

Gariplikler zinciri…
Bu olağanüstü karşılaşma, gariplikler zincirinin ilk ve en önemli halkası olmuştu. Truman, tam anlamıyla bir ‘Amerikan Rüyası’nı andıran yaşamının, ilk kez düşündüğü kadar mükemmel olmayabileceğini hissetmişti. O andan itibaren Truman her şeyi ve herkesi sorgulamaya başlamıştı. Bu olay Truman’ın kaderini değiştirecekti. Artık bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmişti.

image

Hayat bir şov, hiçbir zaman bitmeyen.
Truman doğduğu günden bu yana kendisi için kurgulanan güvenli ve monoton zaman dilimini yaşamıştı. Hep ekran karşısındaki seyirciler için yaşamıştı, gülmüştü, yürümüştü. Yaklaşık 30 yıldır yaşamında ‘benim’ diyebileceği hiçbir şeyi olmamıştı. Etrafındaki herkes önemsiz birer figürandan ibaretti. Truman’ın yaşamı ise tüm dünyada izlenme rekorları kıran bir şovdan(!) başka bir şey değildi. Tüm dünyada bundan bihaber olan tek kişi Truman Burbank idi.

The.Truman.Show.1998.1080p.BluRay.x264.YIFY.mp4_snapshot_01.23.58_[2016.04.03_13.29.11]

Truman’ın yaşamı ‘kayıt’ tuşundan ibaretti.
Truman’ın, su ile çevrili olduğunu düşündüğü adanın, bir yalandan ibaret olduğunu anlaması uzun sürmemişti. Yaşadığı kasaba aslında dev bir stüdyoydu. Karısı, annesi ve babası bildiği herkes birer oyuncuydu.

‘Yaşadığını sandığı’ hayatın sahteliğini reddeden Truman gerçeğin peşine düştü. Ne olursa olsun kendini bulacaktı. O bir şovun yıldızı olamazdı.

119525636634e1cdeaae22441ea10af4

Truman’ın bir hayatı vardı…Ve hayatı sadece kendisine ait olacaktı. İçinde ne yozlaşmış medya dünyası, ne figüranlar ne de kameramanlar olacaktı. İyisiyle kötüsüyle gerçek bir yaşamı hak ediyordu.

Özgürlüğünü kazanmak için korkularını hiçe sayan Truman’dan ilham alın. Düşünün, sorgulayın, kabullenmeyin.

Şüphe ve cesaret… İşte bunlara güvenin. Ve gerçekliği hissedin…

İyi seyirler!

1338058345_96fd020af6048f756e7f0a9c9853e805

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

tumblr_o79gp4B5ZS1udqbqpo5_400.png

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...