Serinletici Sinema Kulübü: Woman in Gold

Share

Serinletici Sinema Kulübü bu hafta adaletin peşine düşüyor. Haftanın filmi Woman in Gold ile Viyana’nın tarih kokan sokaklarında bir zamanlar kaybolan adalet, şaha kalkacak. Önümüze engeller çıkacak, bazıları bize bunun imkansız bir hayal olduğunu söyleyecek. Hiçbirine aldırış etmeyeceğiz; çünkü bu film ile tarihi bir ana tanık olacağız.

80 yaşında bir kadın, Maria. Nazi kuşatması sırasında Viyana’dan kaçmış. Suçu, Yahudi olmak!

Viyana’yı terk ettikten sonra Nazi askerleri tarafından evi yağmalanıyor. Birçok değerli eşyaya el konuluyor. Bunlardan birisi de meşhur Woman in Gold tablosu. Yani Maria’nın yengesi Adele’in resmi.

Amerika’ya yerleşmiş, burada kendine bir hayat kurmuş. Ne var ki onca yıl geçmesine rağmen hala bir şeylerin eksikliğini hissediyor. Kardeşinin eşyaları arasında bulduğu mektuplar geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmasına neden oluyor.

“Bu anıları canlı tutmak için elimden geleni yapmalıyım. Çünkü insanlar unutur. Özellikle de gençler… Ve tabii bir de adalet var.”

Maria nereye ait olduğunu hatırlayamıyor. Geçmişi bugüne taşımaya karar verdiği an yolu avukatı Randy ile kesişiyor.

Sanki 68 yıl değil de yalnızca bir dakika geçmişçesine başından geçen hiçbir şeyi unutmayan Maria, her birimizi bu hikayeye ortak ediyor. Gerçek olduğu kadar cesaretle süslenmiş bir hikayeye…

Yıllar yıllar önce, efsane ressam Gustav Klimt, Maria’nın yengesi Adele’in resmini yapıyor. Ortaya meşhur Woman in Gold tablosu çıkıyor. Woman in Gold, yani Altın Kadın, Maria’nın adalet arayışını körüklüyor.

80 yıl önce yengesi Adele Bloch-Bauer, yeğeni Maria’ya şunları söylüyor: “Bir gün bu kadar utangaç olmayı bırakman gerekecek. Hayat bunu senden isteyecek.

Adele’in sözleri Maria’ya cesaret veriyor. Yıllar önce Viyana’dan kaçan Maria, yıllar sonra korkularıyla yüzleşmeye karar vererek ‘ülkesine’ dönüyor.

‘Tek düşmanım, korku.’

Maria ve Randy, birlikte pek çok engeli aşıyorlar. Birbirlerine destek oluyorlar. Zaman zaman savaşma isteklerini kaybetseler de geçmişte yapılan yanlışlar için ‘adalet’ arayışlarını kaybetmiyorlar.

Yıllar boyunca Viyana’nın adeta simgesi haline gelen Woman in Gold tablosu için Avusturya hükümeti ile bir savaş başlıyor. Randy, mahkemede tüm insanlığa bir ders veriyor:

“Bu an tarihi bir an. Geçmişin ‘şu an’dan bir şey istediği an.”

Ve adalet yerini buluyor. Maria’nın anıları hayat buluyor. Hem geçmiş hem de gelecek kazanıyor.

Eğer ihtiyacınız olan cesaret ise, Maria’yı kendinize örnek alın. Geçmişe bağlılığını, geleceğe karşı umudunu ve anılarına sıkıca sarılmasını hatırlayın.

Hatırlayın ki anılarınız canlı kalsın…

Serinletici Sinema Kulübü olarak, bizlere bu pazartesi ilham kaynağı olma şerefini bahşeden Maria Altmann’a ve Altın Kadın Adele Bloch-Bauer’a teşekkürü bir borç biliriz. 

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...