Serinletici Sinema Kulübü: Wreck-It Ralph

Share

Serinletici Sinema Kulübü, haftanın filmi Wreck-It Ralph ile ‘iyi ve kötü’ tanımını sorguluyor. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve gerçeklerle sıkı bir yüzleşmeye hazırlanın.

Mottomuz: Etiketin seni mutlu etmez; kendini sevmelisin!

Wreck-It Ralph Websitetee

Oyunun (kötü) kahramanı: Ralph
Atarinin en popüler oyunlarından biriydi ‘Fix It Felix’. Oyunun kötü kahramanı Ralph’in görevi binaları yıkmaktı; iyi yürekli tamirci Felix ise sihirli çekiciyle Ralph’in yıktıklarını tamir ederdi. Ne de olsa Felix yardımseverdi, mükemmeldi. Ralph ise, sadece Ralph’ti. Sevilmeyen ve istenmeyen Ralph; özetle oyunun kötü kahramanı.

wreck-it-ralph-concept-art-b

‘Ben artık kötü adam olmak istemiyorum’
Oyunun 30. yıl dönümü kutlamasına çağrılmayan Ralph için, yalnız ve sıkıcı hayatına dur demenin zamanı gelmişti. Yıllardır hep kötüyü oynamaktan sıkılmıştı, dahası o da Felix gibi her şeyin en iyisini hak ediyordu. Evet oyunun kötü kahramanıydı; fakat gerçek hayatta kötü biri değildi. İnsanlar bunu neden anlamıyorlardı ki?

Wreck_it_ralph_fix_it_felix_walt_disney_pictures_classic_2012_2_november_25_diciembre_rompe_ralph_ralph_el_demoledor_personajes_characters_captura_screencaps_still

Kaderle randevu!
Oyundaki diğer herkes Ralph’in kötü biri olarak kalması gerektiğine inanıyordu. Ralph ise iyi biri olduğunu kanıtlamak için her şeyi göze almıştı. Kaderle bir randevusu vardı ve bir hayli geç kalmıştı. Kimselere görünmeden bir gün oyununu terk etti ve kendini retro oyunların dünyasında buluverdi.

wreck-it-ralph-ralph-impressive-hd-wallpaper-142942598424 (1)

Pastalar ve havai fişekler ve…
Ralph’in amacı altın madalyayı kazanmaktı. Böylelikle herkes onun mücadelesine ve başarısına ortak olacaktı. Bugüne kadar kötü biriydi ve çöplükte yaşıyordu. Ama o madalya her şeyi değiştirecekti. Yalnız ve sıkıcı yaşamı; pastalar ve havai fişekler ile renklenecekti. Tıpkı Felix’in rüya yaşamı gibi…

wreck-it-ralph-15502-1920x1080 (1)

Sevimli(!) Vanelloppe.
Ralph’in ‘iyi adam olma’ macerası, onu bir oyundan başka bir oyuna sürükledi. Sugar Rush oyununu birbirine katan Ralph’in yolu, yarışçı olma hayali kuran Vanelloppe ile kesişti. Başta bu küçük kızı bir hayli sinir bozucu bulsa da, Vanelloppe’nin tatlı kalbi, Ralph’in uzun yıllardır gülmeyen yüzünü güldürdü.

www

Bazı karakterler neden hiç sevilmez ki?
Hayattaki amacı bir madalya kazanmak olan Ralph’in planları, Vanelloppe’yi tanımasıyla sekteye uğramıştı. Başta bu duruma bozulsa da Vanelloppe’yi sevdikçe kendi isteklerinin önemsiz kaldığını fark etmişti. İkisi de kendi oyunlarında sevilmeyen karakterlerdi. Ralph buna katlanabilirdi; ama Vanelloppe küçük bir kızdı. Mutlu olmayı ve sevilmeyi hak eden küçük bir kız…

Ralphhugsvanellope

Kahramanlar bazen zor seçimler yapmalıdır.
Ralph’in oyunlar arasında çıktığı ufak gezintinin pek çok sonucu olmuştu. Kendi oyunu kapatılma tehlikesiyle karşı karşıyaydı, dahası Sugar Rush oyunu büyük bir yaratık saldırısına maruz kalmıştı. Vanelloppe’nin ise hayatı tehlike altındaydı. Bir kahramana ihtiyaç vardı. Ve o kişi Ralph idi. Zor ama doğru bir seçim yaptı. Kendi hayatını tehlikeye atarak, aslında olmak istediği kişi değil, gerçekte kim olduğunu kanıtladı.

“Ben kötü bir adamım ve bu iyi bir şey.
Asla iyi adam olmayacağım ve bu kötü bir şey değil. Yerinde olmak istediğim başka biri yok.”

Imbadandthatsgood

Kendiniz olun.
İyi birisi olduğunuzu görmek için madalyaya ihtiyacınız yok. Kendiniz olun yeter. Başkalarının sizin kötü biri olduğunuzu düşünmesi, sizi kötü biri yapmaz. Önce kendinize, önce kalbinize bakmalısınız. Eğer kendinizi başkalarının düşüncelerine göre yargılarsanız, büyük bir hata yapmış olursunuz.

Wreck-it-ralph-disneyscreencaps.com-10766.jpg

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Erbak.net'te kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...