Trendyol ‘decacorn’ oldu

Share

Geçtiğimiz haftalarda Trendyol ile ilgili yatırım iddiaları gündeme gelmişti. Şirket, yatırım iddialarını doğruladı. Geçtiğimiz hafta duyurusu yapılan yatırım turu sonuçlandı. Ülkemizin ilk decacorn’u (10 milyar dolar ve üzeri şirketi) olan Trendyol, aldığı yatırım ile birlikte Türkiye’nin en değerli şirketi olma yolunda ilerliyor.

General Atlantic ve SoftBank gibi önemli kuruluşların yer aldığı yatırım turunda 1.5 milyar dolar yatırım alan Trendyol, değerlemesini 16.5 milyar dolara yükseltti.

Dünyanın en büyük alışveriş platformlarından biri olan Alibaba, 2021 yılının başında Trendyol’a yaptığı 350 milyon dolar ek yatırım ile gündeme geldi.

Konu hakkında açıklama yapan Trendyol kurucusu Demet Mutlu, “Yatırım turunda bize ve ülkemize güvenen kuruluşlara teşekkür ederiz. Türkiye’ye son dönemlerdeki en yüksek yatırımı getiren şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. Firmamızı Türkiye’nin ilk decacorn’u haline getirdik. Bu sayede sektörümüzün uluslararası arenada daha fazla tanınacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2010 yılında hayatımıza giren Trendyol, 30 milyonu aşkın müşteriye sahip. Her gün 1 milyondan fazla paket Trendyol aracılığıyla kullanıcılara ulaşıyor.

İstihdam konusuna dikkat çeken Mutlu, “Satıcılarımızın Trendyol üzerinden gerçekleştirdiği operasyonlar için yüz binlerce kişi çalışıyor. Müşteri hizmetleri, paketleme ve kargo gibi birçok farklı sektörde istihdam imkanı oluşuyor. Doğrudan ve dolaylı 1,1 milyon kişilik istihdamı 2024 yılında 2,4 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

https://shiftdelete.net/trendyol-dan-yatirim-turu-hakkinda-aciklama

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Erbak.net penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...