Trump: 2020 ABD başkanlık seçimleri ertelensin

Share

Koronavirüs pandemisiyle ilgili tweetler atan ve mektupla kullanılan oylarda yolsuzluk yapıldığına dair kanıt sunmadığı iddiaları yeniden ısıtan ABD Başkanı Donald Trump, sonunda baklayı ağzından çıkardı. Trump, anketlerde Demokrat Partili rakibi Joe Biden’ın açık ara gerisinde gittiği başkanlık seçimlerine üç ay kala erteleme önerdi.

ABD’de anayasanın koruması altında olan başkanlık seçimi tarihine el atan Başkan Donald Trump, bir tweetle 3 Kasım olarak belirlenen seçimin ertelenmesi önerisini ortaya attı.

Kapsamlı şekilde posta yoluyla oy kullanma nedeniyle 2020’nin seçim tarihinin en yanlış ve hile dolu yılı olacağını ve bunun ABD için büyük utanç oluşturacağını iddia eden Trump, insanların doğru düzgün, güvenli ve emin şekilde oy kullanabilmesine değin seçimin ertelenmesini üç soru işareti eşliğinde dile getirdi.

Hızını alamayan Trump, bunu hesabının sabitlenmiş tweeti haline getirdi.

Ancak seçim tarihinin değiştirilebilmesi için Kongre kararı gerekirken, Federal Seçim Komisyonu üyesi Ellen Weintraub Trump’ın seçim tarihini değiştirme yetkisinin bulunmadığını, zaten de tarihin değişmemesi gerektiğini söyledi.

Muhalefetteki Demokrat Partililer hemen öneriye sert dille karşı çıkarken tepkiler çığ gibi büyüdü. Bunun üzerine Trump’ın kampanya sözcüsü CNN’e yaptığı açıklamada ‘ABD Başkanı’nın sadece bir soru yönelttiğini’ dile getirdi.

Kampanya Sözcüsü Hogan Gidley “Başkan sadece Demokratların tüm oylamayı postayla yapma ısrarının yarattığı kaosla ilgili bir soru ortaya attı” dedi.

Trump’ın tweeti ABD’nin Büyük Buhran sonrasının en kötü ekonomik daralmayı yaşadığının rapor edilmesinin hemen ardından geldi.

Bugün ABD Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı rapora göre yılın ikinci çeyreğinde yüzde 32.9 oranında daralan ABD ekonomisi, nisan-temmuz çeyreğinde tarihinin en sert çeyreklik düşüşünü yaşadı. ABD’nin gayrisafi yurtiçi hasılasında (GSYH) tarihi düşüşü belgeleyen apor, koronavirüs pandemisinin etkisiyle ülke ekonomisinin 1930 Büyük Buhran’ından bu yana en kötü daralmayı yaşadığını gösterdi.

Seçim kampanyasını ekonomik başarı anlatısı üzerine kurmuş olan Trump, bir süredir koronavirüs pandemisi nedeniyle önseçimlerde sıklıkla başvurulan postayla oy kullanmada yolsuzluk yapıldığını iddiasında ısrar ediyor, ancak herhangi bir kanıt göstermiyor. Seçimi kaybederse sonucu kabul edip etmeyeceğine de net yanıt vermiyor.

Seçimi erteleme tweetine Demokratlardan tepki yağarken, milletvekili Dan Kildee “Görevdeki başkan kapı kapı yalan satıyor ve iktidarda kalmak için seçimlerin ertelenmesini öneriyor. Bunun olmasına izin vermeyin. İster Cumhuriyetçi, ister Bağımsız, ister Demokrat, her Amerikalı, bu Başkan’ın kanunsuzluğuna ve Anayasayı tümden hiçe saymasına karşı çıkmalıdır” diye tweetledi.

Seantör Tom Udall, “ABD Başkanı’nın seçimi erteleyebilmesi mümkün değil. Dikkatimizi kendisinin Kovid-19 beceriksizliğinden başka yöne çekmesine izin vermeyelim” paylaşımını yaptı.

Udall, Trump’ın seçimi erteleme önerisinin ‘Demokratik sürece ciddi ve tüyler ürpertici bir saldırı’ olduğunu da söyledi.

Virginia Üniversitesi’nden tarafsız seçim analisti Kyle Kondik, seçimi erteleme tweetini, Trump’ın dikkati kötü haberlerden başka yöne çekme yaklaşımının tipik bir örneği olduğu değerlendirmesini yaptı.

Kondik “Trump’ın Kongre onayı olmaksızın gerçekleştiremeyeceği seçimin ertelenmesi önerisini ortaya atması, bu sabahki feci GSYH rakamlarını unutturacak başka bir konu ortaya atma girişimi olduğu aşikar” dedi.

Demokrat Partililer, başkanlık seçimindeki adayları Joe Biden dahil, Trump’ın seçime müdahale edeceği kaygısıyla seçmenlerle oyları korumak için çeşitli hazırlıklar yürütüyor.

Nayn

Ferhan Demir

İçinde her daim kıpırdanan editoryal haykırışı Erbak.net ile hayata geçiren Ferhan Demir tam bir yabancı dizi tutkunu. Kore dizilerinden anime'lere uzanan bu geniş yelpaze Ferhan için kuşkusuz bir başlangıç noktası ama asla bir son nokta değil. Hayatın teknoloji ve kültür sanat ihtiyacını da yazılarına dökmeye kararlı olan Ferhan, Ankara'da özel bir şirkette ömrünü tüketmekle meşgul...

You may also like...