Trump Twitter’a (X) döndü, Truth Social kapanıyor

Share

Donald Trump, başkanlık seçimleri sırasında halkı tahrik etmeye yönelik davranışları nedeniyle Twitter’dan yasaklandıktan sonra özgür olduğunu iddia ederek Truth Social adında kendi mikro blog platformunu başlattı.

Bir süre boyunca Trump’ın takipçileri Truth Social ağını yoğun bir şekilde kullanmış olsa da, Elon Musk’ın ardından Trump’ın geri dönmesiyle platform sıkıntıya girdi. SPAC şirketinin ağı satın alma girişimi SEC tarafından engellendiğinde işten çıkarmalar başladı. Trump grubunun Eylül ayına kadar sosyal ağa finansal destek sağlayabilme yeteneği olduğu ortaya çıktı. Ancak ağın sonu yavaşça yaklaşıyor.

SPAC şirketinin Trump Media grubunu satın alamayacağı neredeyse kesinleşmiş durumda. Anlaşmaların sona erdiği 8 Eylül tarihinde herhangi bir finansal destek sağlanmayacak. Diğer bir faktör ise seçim kampanyaları.

Aslında Trump, gönderilerini önce Truth Social aracılığıyla paylaşmayı planlıyordu ve daha sonra bunları diğer platformlara gönderecekti. Twitter’a geri döndükten sonra attığı ilk tweet yaklaşık 228 milyon kez görüntülendi. Truth Social üzerindeki takipçi sayısı ise 6.4 milyon.

Trump, seçim kampanyasını Twitter üzerinden yürütmek istediğinden, Truth Social ağını gözden çıkardığına dair tepkiler olduğu söyleniyor. Beklenmedik bir sürpriz olmazsa, büyük paralar harcanan Truth Social’ın tarihe karışması muhtemel görünüyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Erbak.net penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...