Türkiye, iPhone kullanımında Avrupa’da son sırada

Share

Almanya’da demografi uzmanı Simon Kustenmacher, Twitter hesabı üzerinden Avrupa’da iPhone talebiyle ilgili verileri paylaştı ve Apple akıllı telefonlarının özellikle Batı ülkelerinde daha popüler olduğunu ortaya koydu.

Paylaşılan verilere göre, en yüksek iPhone kullanım oranları Danimarka ve Norveç gibi ülkelerde görülüyor, bu ülkelerdeki kullanıcıların %60 ila %70’i iPhone tercih ediyor. İngiltere, İsveç, İsviçre ve Arnavutluk gibi ülkelerde ise nüfusun yarısından fazlası (%50 ila %60) Apple ürünlerine yöneliyor. Aynı şekilde iPhone akıllı telefonlar Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya ve İrlanda’da da yaygın bir tercih (%40 ila %50).

Rusya ve Almanya’da iPhone talebi %30 ila %40 arasında seyrediyor, aynı oran İtalya, Portekiz, Finlandiya, Letonya ve Estonya için de geçerli. Ancak Belarus ve Litvanya gibi ülkelerde bu oran daha düşük, %20 ila %30 arasında bulunuyor.

iPhone kullanıcı sayısında Türkiye son sırada

Talebin en düşük olduğu bölgeler ise Türkiye, Polonya, Yunanistan ve bazı Balkan ülkeleri. Özellikle Türkiye’de Apple kullanıcılarının oranı %10 ila %20 arasında değişiyor. Araştırmayı yapan Simon Kuestenmacher, konuyla ilgili olarak, “Zengin kuzey Avrupalıların büyük ölçüde iPhone kullandığını görüyoruz. Almanlar da iPhone kullanabilecek kadar zengin olabilirler, ancak tercihen Android telefonlara yöneliyorlar. Doğu Avrupalılar ise daha ekonomik Android akıllı telefonları tercih ediyorlar.” şeklinde açıklama yaptı.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...