Volkswagen, Çinli Xpeng’in yüzde 5 hissesini rekor fiyata aldı

Share

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Çinli elektrikli araç üreticisi Xpeng’in %5’lik hissesini 700 milyon dolar karşılığında satın alarak uzun vadeli bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Bu iş birliği kapsamında, Çin pazarı için iki Volkswagen markalı orta boy elektrikli model piyasaya sürülecek ve bu araçların 2026 yılında satışa sunulması planlanıyor.

Volkswagen, iş birliğinin bir parçası olarak Xpeng Motors’a 700 milyon dolarlık yatırım yapacak ve hisselerinin yaklaşık %5’ini (hisse başına 15 dolar) satın alacak. Bu anlaşma, Volkswagen’in Xpeng Motors’un yönetim kurulunda gözlemci statüsü elde etmesini sağlayacak.

Volkswagen, Çinli Xpeng'in %5'ini 700 milyon dolara satın aldı

Öte yandan, iş birliği ortaklığı orta boy elektrikli modellere odaklanacak ve bu modeller MEB platformunu temel alacak. Uzun vadeli iş birliği kapsamında, iki şirketin başka ortak projeleri de planlanmaktadır, ancak detayları ilerleyen süreçte netleşecektir.

Volkswagen Grubu, kendi elektrikli araç platformlarını geliştirmedeki yazılım sorunları nedeniyle Çinli şirketlere yönelmişti.

Audi markası da geçtiğimiz haftalarda Çin merkezli SAIC Motor ile ortaklaşa elektrikli araç geliştirme konusunda anlaşma sağladı.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...