Windows, CCleaner’ı kara listeye aldı

Share

Windows optimizasyonu denildiğinde yıllardır ilk akla gelen uygulamalardan birisinin CCleaner olduğu herkes tarafından biliniyor. Son dönemde ortaya çıkan CCleaner güvenli değil iddialarına son noktayı Microsoft koydu ve Windows 10 için istenmeyen uygulamalar listesine ekledi. Microsoft’un bu kararı neden aldığına dair detaylı açıklama yapılmaması, forumlarda tartışmalara neden oldu.

CCleaner temel olarak tarayıcılardaki çerezleri, önbelleğe alınmış dosyaları, indirilen klasörleri, kayıt defterlerini ve daha birçok öğeyi kontrol ederek sisteminizi optimize etmenizi sağlayan bir program.

CCleaner kara listeye girdi! Windows için önemli uyarı!

Bu program sayesinde gereksiz yer kaplayan dosyalardan kurtulmanız mümkün hale gelebiliyor. Ancak Windows Defender Antivirus, şaşırtıcı bir hareketle programı istenmeyen uygulamalar listesinde işaretledi.

CCleaner Windows tarafından istenmeyen uygulama olarak işaretledi

Windows Defender şu anda CCleaner’ı istenmeyen programlar listesinde düşük profilli olarak listelemiş durumda. Bu programın sistem için tehdit olarak algılanmadığına ve kullanıcıların dilerlerse Windows işletim sistemli bilgisayarlarda çalıştırabilecekleri anlamına geliyor.

Konuyla ilgili CCleaner cephesinden de olayı doğrulayan bir açıklama geldi. Firmanın resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada olayın en kısa sürede çözülmesi için Microsoft’la temas halinde oldukları belirtildi.

CCleaner engeli ile karşı karşıya kalanlar ve kullanmaya devam etmek isteyenler Windows Güvenliği> Virüs ve tehdit koruması> Tehdit geçmişi yollarını takip ederek uygulamaya izin verebilir.

https://shiftdelete.net/ccleaner-kara-listeye-girdi-windows-icin-onemli-uyari

Olgu Atanay

Olgu Erbak.net'e teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...