Xiaomi Apple’ı geçti ve en büyük akıllı saat üreticisi oldu

Share

Akıllı saat üretimi konusunda uzun süredir lider olan Apple, 2021 ikinci çeyreğinde liderliği Xiaomi’ye kaptırdı. Apple’ın Watch 7 ile liderliği tekrar alması bekleniyor.

Özellikle üst seviye akıllı saat pazarında büyük bir hakimiyete sahip olan Apple, bir süredir tüm akıllı saat pazarında da liderdi. Ancak yeni gelen pazar analizlerine göre Xiaomi, 2021’in 2. çeyreğinde Apple’ı geçerek en büyük akıllı saat üreticisi olmayı başardı.

Xiaomi’nin Apple’ın liderliğini almasında birkaç faktör mevcut. Xiaomi, geçtiğimiz aylarda popüler serisi Mi Band’i güncelledi. Her sene ciddi satışlara ulaşan Mi Band serisi, Mi Band 6 ile yine başarılı bir ürün olmayı başardı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarından ciddi anlamda etkilenen Huawei, bir yıl içerisinde %53.9 satış kaybı yaşadı. 2020’nin ikinci yarısında 8.1 milyonluk satış ile pazar lideri olan Huawei’nin bir yıl içerisindeki düşüşü Xiaomi’e yaramış. 2021’in ikinci yarısında Xiaomi 8 milyon satışa ulaşırken Apple, 7.9 milyon satış ile Xiaomi’nin hemen arkasında.

Araştırma analisti Canalys’e göre Apple, Watch Series 7 ile satışlarda tekrar yükselişe geçecek. Ayrıca Xiaomi’nin Mi Band 6 ile büyük satış artışı gördüğüne değinen Canalys, Xiaomi’nin ucuz akıllı saatleri ile bu kadar yüksek satış sayılarına ulaştığını belirtiyor.

Xiaomi artık en büyük akıllı saat üreticisi

Apple, başarısını sağlık konusundaki performansına borçlu

Canalys’in araştırmasının ikinci kısmında ise akıllı saat satışları, üst düzey/premium modellere ayrılmış. Premium akıllı saat satışlarında ise Apple, %31.1 pazar payına sahip olarak diğer firmalar fark atıyor. Apple’ın arkasından gelen her firma tek haneli yüzdelere sahip. Huawei, premium akıllı saatlerde hala ikinciyken hemen arkasından Garmin ve Samsung geliyor. Canalys’e göre Apple’ın premium akıllı saat pazarındaki başarısı, Apple Watch Series’in sağlık konusunda gösterdiği performans ve kullanıcı güveni. Canalys, diğer firmaların da yüksek kaliteli sensörler kullanmasını, iyi algoritmalar geliştirmesini ve verilerinin güvenilir ve doğru olmasını öneriyor.

Akıllı saat pazarı kızışıyor

Xiaomi artık en büyük akıllı saat üreticisi

Apple, her ne kadar Xiaomi’nin gerisinde kalsa da Eylül ayı içerisinde tanıtılacak Watch Series 7 ile tekrar liderliği alacaktır. Ayrıca pazar analizlerinde Samsung’un bütün akıllı saat satışlarında %114.1 artış, premium akıllı saat satışlarında ise %84.7 artış gösterdiği görülüyor. Watch Series 7, Galaxy Watch 4 serisi ve Wear OS 3.0 ile gelecek olan yeni akıllı saatler, bu sene giyilebilir teknoloji pazarsını kızıştıracak gibi gözüküyor.

https://www.donanimhaber.com/xiaomi-artik-en-buyuk-akilli-saat-ureticisi--138530

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Erbak.net'te gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...